Filozofia Tahiny - Jak to sie wszystko zaczelo?

Trendy jedzeniowe, jak moda uliczna, wchodzą falami do sieciówek, wpływają na kształt rynku, a w tym przypadku również gastronomii, zapełniają półki i zmieniają przyzwyczajenia i świadomość mas. Nikogo nie dziwi już hummus na stacji benzynowej, sushi w sklepie osiedlowym czy chińczyk na rogu, do którego chodzi się od dzieciństwa. Burger wyparł nasz kotlet mielony, kebaby - zapiekanki, curry zaczyna - jak w Wielkiej Brytanii, być daniem narodowym. Jednak żadna z tych gastro ‘fal’ nie wywołuje tyle hejtu i agresji w społeczeństwie co weganizm, który pomimo skupieniu się na lokalnych produktach roślinnych oferowanych przez płot od polskich rolników stał się sceną dysput rodzinnych, utarczek politycznych i rodzinnych mezaliansów.

Psychology Today, przeanalizował uprzedzenia i dyskryminację względem wegetarian i wegan (nazywanych „veg*ns”), które - jak wynika z badań, są prawdziwe i silne. Uprzedzenia, jakie jedzący mięso odczuwają w stosunku do wegan*ns, są co najmniej tak samo negatywne jak wobec imigrantów i jeszcze bardziej pejoratywne niż rasizm wyrażany wobec Czarnoskórych. Weganie pod tym względem są najbardziej piętnowani, przy czym najbardziej obrywa się wegańskim mężczyznom, a cała grupa 'odmieńców' określana jest przez badanych jako rodzaj dewiacji i łamania norm społecznych. Badania określają, że osoby jedzące mięso oraz osoby z politycznej prawicy uważają, że dieta wege jest zagrożeniem dla społeczeństwa i kultury, nie ze względu na konkretne działania ale raczej z powodu odmowy jedzenia mięsa, które jest przyjęte jako norma społeczna.

‘Nie jesteś z nami, to jesteś przeciwko nam’ - ta postawa jest szczególnie widoczna w Polsce - podkreśla Anna, często podróżująca weganka, mieszkanka Warszawy. - W innych zachodnich krajach nigdy nie mam z tym problemu. Zapytania kelnera o dania wegańskie, jest traktowane na równi jak pytanie, które dania poleca dzisiaj szef czy które są z kurczakiem. W naszym kraju, jest zgoła inaczej’. Niewiedza i ignorancja w tym obszarze jest na tyle rozpowszechniana, nawet przez polityków, a następnie często utwierdzana w mediach prawicowych. 

Świadome wybory rezygnacji z przynależności do od dawna pielęgnowanych grup społecznych, religii, czy ogólnie pojęta wolność wyboru - najczęściej dokonywane przez młodych, nie jest tolerowana nawet, a raczej przede wszystkim przez rodzinę i najbliższych. Przemoc emocjonalna, choć niecelowa, jest niechlubną częścią życia wielu rodzin. Stąd pojawiające się - Pierwsze pytanie, na co jesteś CHORA? - wypowiada się jedna z weganek. Inna opowiada sytuację - Dzisiaj w aptece kiedy prosiłam o wegańskie zamienniki leków farmaceuta powiedział, że mam odejść od tej wiary i leczyć się normalne bo człowiek jest zwierzęciem mięsożernym i że mam sięgnąć po literaturę.