Śniadania w Warszawie

Śniadanie Warszawa - to jedna z najczęściej poszukiwanych fraz w Googlach. Warszawiacy rozbudzili w sobie apetyt na poranne uczty, wersje fit, śniadanie na trawie pod chmurką lub klasyczne śniadania z jajek. Pomysłów na najważniejszy posiłek dnia nie brakuje, a opcji na ten posiłek w Warszawie wcale nie jest aż tak dużo, jakby się mogło wydawać.

Choć internety są przepełnione pięknymi zdjęciami i przepisami, to niewielu z nas chce się wstawać i gotować skomplikowane przepisy. Tym bardziej w weekend kiedy chcemy odpocząć, cieszyć się wolnym czasem i co najwyżej mieć podane śniadanie do łóżka. Temat liczenia kalorii, jakoś magicznie znika a na stół wjeżdżają dekadenckie i grzeszne dania.

Na całym świecie jest to najważniejszy posiłek dnia, w każdym kraju wygląda inaczej i wiąże się z innymi tradycjami. W krajach arabskich tez różni się nie tylko między krajami ale też od regionu, tak jak cała lokalna kuchnia.

Arabskie śniadania

Mówiąc - arabskie śniadanie od razu przychodzi nam na myśl szakszuka w pomidorowej kąpieli. Jednak danie w takiej postaci jaką znamy w Polsce, jest dalekie od oryginału.

Irak

W Iraku, skąd pochodzi Ouce, szakszuka to danie mięsno-jajeczne. Pomidor - jeśli pojawi się na talerzu, to raczej w formie skromnej sałatki ze świeżych warzyw, do tego świeży chleb i słodka herbata. Kawa jest serwowana po śniadaniu lub zupełnie pomijana. Śniadania zazwyczaj składają się z lokalnego miękkiego białego sera - kamer , gotowanych jajek, chlebka i ogórka z pomidorem. Jajko w takiej formie pochodzi z kultury żydowskiej (do lat 50-tych w Bagdadzie było wielu Żydów), dodawano je w skorupkach do potrawek mięsnych bulgoczącychprzez w iele godzin dzień wcześniej – stąd wzięło się jajko w kanapce sabich, która została stworzona przez Irakijczyka. Tutaj cała historia.

Syria

W Syrii najczęściej wybieranym daniem jest Foul madamas, czyli potrawka z suszonego bobu z sokiem z cytryny, czosnkiem, oliwą i ziołami. Niezwykle smaczne i sycące, ale jednocześnie lekkie. Będąc w Berlinie możecie spróbować tych pyszności, na ulicy Sonnenallee. Najecie się do kolacji za 5-10 euro.

foul mudammas recipe 10

Egipt

Śniadania w Egipcie są zarówno na słodko jak i słono. Obowiązkowo na stole pojawia się lokalny chleb w formie pieczonych placków, który je się z chałwą, smażonym jajkiem, serem lub pomidorem czy z sałatą. Dodatkowo często wybierany jest foul lub świeży falafel.

Zróżnicowanie dań i smaków jest onieśmielające, a przywiązanie do tradycji jeszcze większe. Nowe dania, zwłaszcza na śniadanie, są mało popularnym rozwiązaniem.

Menu śniadaniowe Tahiny:

To właśnie dlatego stworzyliśmy naszą nową sekcję śniadaniową aby rozkoszować się leniwymi porankami przy dobrej kawie. Nie wiem czy wiecie, jajka -to ulubiony składnik Ouca. Te cuda, które potrafi z nich zrobić są warte każdego grzechu, dlatego znajdziecie kilka opcji do wyboru z tym składnikiem.

Omlet z salsą pomidorową z tahiną

Jajecznica z wędzonym łososiem na brioszce zapiekanie z zatarem

Szakszuka a la Tahina z bobowiną, jajkiem sadzonym i brioszką

Koszyk francuskich wypieków na słodko

- do każdej pozycji kawa gratis

food