Filozofia Tahiny - Jak to sie wszystko zaczelo?

Jedzenie i gotowanie było z nami od zawsze, jeśli o czymś dyskutowaliśmy to były to nowe dania, jeśli się kłóciliśmy to które smaki są lepsze albo gdzie jedziemy na gastro wakacje. Oglądamy masę filmów kulinarnych, czytamy książki społeczno-kulinarne i przede wszystkim rozmawiamy z ludźmi. Rozmowa ma dla nas największą wartość. To jak każdy z nas odbiera smaki, tekstury i zapachy jest podstawą do budowania naszych potraw. Oboje lubimy wyraźne akcenty dlatego Tahina nie mogła być inna.

Na początku długo zastanawialiśmy się nad konceptem, zaczęliśmy od targów kulinarnych w Poznaniu, które rozbudziły w nas apetyt na własne miejsce. Po powrocie do Warszawy i kilku latach na targach uznaliśmy, że to już ten moment i w 2018 roku otworzyliśmy Tahinę. Nie bawimy się w bezpieczne dania i dublowanie konceptów dlatego stworzyliśmy zupełnie nowy i był to dobry wybór.

Naszą myślą przewodnią jest karmienie zdrowymi, wysokiej jakości składnikami, które tworzą niepowtarzalne dania - zawsze tak samo smaczne. Nie lubimy chodzić na skróty, staramy się nie marnować jedzenia dlatego stworzyliśmy menu - zero food waste.

Zero food waste

Surowe podejście do produktów i świadome zarządzanie restauracją przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale również restauratorom – eliminuje straty jedzenia, wspiera lokalnych dostawców i przyciąga świadomych klientów. 

Niemarnowanie żywności jest ogromnym wyzwaniem w gastronomii, zwłaszcza dla nowych restauracji. Początkowo najważniejszym założeniem było zminimalizowanie kosztów, w tym zakupu produktów spożywczych i ich przechowywania. Z czasem ekonomiczne podejście przekształciło się w jedyny słuszny sposób funkcjonowania.

Jak tworzymy menu

Nasze menu zmieniamy sezonowo i dopasowujemy się do tego, co aktualnie rośnie na polach. W naszych daniach jest dużo warzyw, strączków w różnej postaci i przypraw, które dopasowaliśmy do polskich produktów.

Choć lokalne produkty są podstawą, to inspiracje czerpiemy z kuchni arabskich. Techniki przygotowań, przyprawy, sposób serwowania i historia dań są naszą mantrą. Często dostajemy pytania czy Tahina serwuje rodzime dania z kraju Ouca, jednak potrawy z Iraku są na tyle ciężkie i tłuste, że nie sprawdziłaby się w Tahinie. Tym bardziej, że zrezygnowaliśmy z mięsa już jakiś czas temu.

Tahina jest miejsce, które przyciąga konsekwencją jakości i coraz lepszych smaków, nowe dania, feria kolorów i smaków jest naszą wizytówką.